1. Ana Sayfa
 2. Hastalıklar

Arda Kural Hastalığı Nedir?

Arda Kural Hastalığı Nedir?
Arda Kural Hastalığı Nedir?
0

Oyuncu Arda Kural’ın hastalığı, psikolojik hastalık olması nedeniyle son dönemlerde gündemde yer almaktadır. Yaşadığın psikolojik hastalığın “psikonevroz” olduğunu açıklayan Arda Kural, 2013 yılında psikoz belirtilerinin artması ve hayatına devam edemeyecek seviyeye gelmesi nedeniyle Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatmıştır. Bir yıl boyunca hastalığının tedavisi için hastanede kalan Arda Kural bu dönemlerde oyunculuğu bırakmıştır. Psikoz, kişinin gerçekle bağını kopararak çeşitli halisünasyonlar ve sanrılar görmesine neden olan oldukça ağır bir durumdur. Psikotik dönemlerin ağırlaştığı zamanlarda tedavi alınmazsa kişinin kendisi ve çevresindeki kişiler için tehlike oluşturabilmesi mümkündür. Psikozun ilaçla veya çeşitli terapi yöntemleriyle iyileşmesi, kişinin davranışlarının kontrol altına alınabilmesi mümkündür.

Başlıklar

Arda Kural Kimdir?

Arda Kural’ın kim olduğu, bazı psikolojik sorunlar geçirmesi nedeniyle son yıllarda sürekli gündeme geldiği için merak konusu olmuştur. Özellikle 2000’li yılların başında çok fazla izlenen dizilerle ve Leonardo Dİ Caprio’ya benzemesiyle tanınan Arda Kural, film ve dizi oyuncusudur. Arda Kural son yıllarda geçirdiği psikolojik rahatsızlıklar ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatmasıyla gündeme gelmiştir. Psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle zor dönemler geçiren oyuncu, hastaneye yattığı dönemlerde oyunculuğu bırakmış ancak son dönemde kendini toparladıktan sonra oyunculuğa geri dönmüştür.

Psikoz Nedir?

Psikozun tanımı, hasta olan kişinin bilgileri işleme sürecini etkileyen ve kişinin düşünceleri ile duyularının ağır oranda bozulmasına neden olan bir psikolojik durumdur. Psikoz bir hastalık değil psikolojik rahatsızlıkların bir belirtisidir. Psikoz, kişinin gerçeklik ile olan bağını kopararak gerçek olmayan şeyler gördüğüne ve duyduğuna inanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Psikotik epizod geçiren kişiler, halüsinasyonlar görür ve gerçek olmayan bir şey yaşadığına inanırlar. Psikotik dönem geçiren hastalar anlamsız konuşmalar yaparlar ve duruma uygun olmayan davranışlar gerçekleştirirler çünkü gerçeklikle olan iletişimleri kopmuştur. Şizofreni ve bipolarlık gibi psikolojik rahatsızlıkların belirtilerinden en büyüğü kişinin psikotik dönemler geçirmesidir.

Psikoz Belirtileri Nedir?

Psikoz Belirtileri Nedir?

Psikoz ile görülen belirtiler, kişinin hayatının farklı evrelerinde yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Öncelikle çok daha hafif olarak ortaya çıkan psikoz belirtileri kişinin günlük hayattaki aksaklıkları ve günlük hayattan yavaş yavaş kopuşunu göstermektedir. İlerleyen dönemde ortaya çıkan belirtiler ise oldukça ağır olmakla birlikte kişinin artık gerçeklikle olan bağının tamamen koptuğuna işaret etmektedir. Daha hafif psikoz belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Psikoz belirtisi gösteren kişinin yaşı küçükse ders notlarında, yetişkinse iş hayatındaki performansında düşüş göstermesi.
 • Kişinin odaklanma ve mantıklı düşünmede sorunlar yaşaması.
 • Kişinin diğer kişilerin yanında sürekli olarak kuşkulu hissetmesi ve rahat davranamaması.
 • Kişinin normalde gösterdiğinden daha fazla bireysel zaman geçirmeye başlaması.
 • Kişinin normalde olduğundan çok daha ağır duygusal tavırlar göstermesi.
 • Bazı durumlarda kişinin çok duygusuz davranması.
 • Çevresindeki diğer insanlardan farklı şeyler görmeye, hissetmeye ve duymaya başlaması.
 • Normalde var olmayan düşüncelere inanmaya başlaması.
 • Kişinin arkadaş çevresinden ve ailesinden uzaklaşması.
 • Kişinin kendini umursamaması ve kişisel hijyenine dikkat etmemeye başlaması.
 • Kişinin mantıklı düşünememesi ve dikkat bozukluğu yaşaması.

Arda Kural’ın hastalığı psikozun daha ağır olan kesin belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Halüsinasyon görmek
 • Sanrılar görmek
 • Düşünce bozuklukları yaşamak
 • Konsantrasyon bozukluğu veya eksikliği yaşamak

Ayrıca Maymun Çiçeği Hastalığı Nedir? Detaylarına bakabilirsiniz.

Psikoz Tedavisi Var Mıdır?

Psikoz tedavi yöntemleri oldukça çeşitli olmakla birlikte psikoz için tedaviye başlamadan önce hastalığın teşhis edilmesi önemlidir. Psikozun teşhis edilmesi, hastanın psikolog veya psikiyatriste danışması sonucunda mümkündür. Psikozun tedavi edilmesi sürecinde erken tanı konulması oldukça önemlidir. Erken teşhis sayesinde ortaya çıkacak psikotik dönemler daha hafif geçirilir veya tamamen engellenir, bu nedenle de hayat akışınız çok daha sağlıklı devam eder. Psikoz nedeniyle ortaya çıkan davranışlarınızın durumuna göre daha hafif bir seviyedeyse doktorunuzun yazdığı antipsikotik ilaçları kullanarak hayatınıza devam edebilirsiniz. Ancak eğer psikotik dönemler geçiren kişinin durumu ağır ise (örneğin kendisine ve bir başkasına zarar verme ihtimali varsa) doktor çok daha farklı ve ağır etkili tedaviler uygulanması gerektiği kararına varabilir. Bazı durumlarda kişinin daha etkin tedavi görebilmesi için ruh ve sinir hastalıkları hastanesine yatırılması gerekebilir. Doktorların psikoz için uyguladığı tedaviler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ani yatıştırma: Psikoz yaşayan bazı insanlar kendini aşırı rahatsız hisseder ve kendine ya da çevresindekilere zarar verebilir. Böyle durumlarda bu insanları çabucak yatıştırmak gerekir. Bu yönteme ani yatıştırma adı verilir. Hızlı etki eden bir enjeksiyon veya sıvı ilaç uygulanarak hasta yatıştırılır.
 • İlaç tedavisi: Antipsikoz adı verilen ilaçlarla, psikoz belirtileri yaşayan hastalar kontrol altına alınabilir. Bu ilaçlar halüsinasyon ve sanrıları azaltarak kişilerin zihinlerinin daha açık olmasını sağlar. Bu ilaçlar, hastalığın belirtilerine uygun olarak önerilir. Çoğu durumda belirtileri kontrol altına almak için antipsikoz ilaçları kısa süreli kullanılır. Şizofreni hastası insanlar ise ömür boyu bu ilaçları kullanmak zorunda kalabilir.
 • Bilişsel davranışçı terapi: Bilişsel davranışçı terapi, hastanın düzenli aralıklarla bir sağlık danışmanıyla görüşerek düşünce ve davranışlarının değiştirilmesi sürecidir. Bu yaklaşımın hastalarda kalıcı değişikliklerde ve hastalığı daha iyi idare etmelerinde etkili olduğu izlenmiştir. İlaçlarla tedavi edilemeyen pek çok psikoz belirtisinde faydalı olduğu görülmüştür.

Arda Kural da psikonevroz hastalığını oldukça ağır bir biçimde geçirdiği için etkin tedavi yöntemlerinin uygulanabilmesi için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırılmıştır. Bir süre Bakırköy Ruh ve Sinir Hastanesi’nde kalan Arda Kural normal hayatına devam edemeyecek durumda olduğu için tedavi gördüğü dönemde oyunculuğu bırakmıştır. Ancak son dönemlerde psikotik dönemleri kontrol altına alınan Arda Kural oyunculuğa geri dönmüş ve yaşadığı sürecin yıpratıcılığı nedeniyle büyük değişimler göstermiştir.

Yorum Yap