1. Ana Sayfa
 2. Sağlık Meslekleri

Pediatri Tıbbi Uzmanlık

Pediatri Tıbbi Uzmanlık
Pediatri Tıbbi Uzmanlık
0

Pediatri tıbbi uzmanlık mesleği özellikle son dönemde en çok araştırılan mesleklerden biridir. Çocukların gelişimi ile yakından ilgilenen bir meslek olduğu için çocuk sağlığı denince akla ilk gelen meslekler arasındadır. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olarak bilinen pediatri uzmanlar, hastanelerde veya aile sağlığı merkezlerinde görev yapmaktadır. Bu meslekle ilgili son dönemde en çok merak edilen soruların yanıtlarını ve pediatri tıbbi uzmanlık hakkında bilinmesi gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Başlıklar

Pediatri Uzmanı Nedir?

Pediatri tıbbi uzmanı, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olarak bilinmektedir. Pediatri kavramı, bebek ve çocukların gelişimlerini esas alan bir bilim dalıdır. Bebek ve çocukların tıbbi bakım ve tedavileri ile ilgili tüm süreçlerde pediatri uzmanı görev yapmaktadır. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olarak da bilinen bu meslekteki kişiler, hem bebeklerin hem de çocukların tıbbi durumlarına göre onları tedavi eder. Hastalıkların tedavi edilmesi için hastalardan öykü alınması, tetkik yapılması ve tedavi sürecinin yönetilmesi pediatri uzmanının temel görevleri arasında yer almaktadır.

Pediatri Uzmanı Kimleri Tedavi Eder?

Pediatri uzmanı tedavileri, çoğunlukla bebek ve çocukların yaşadığı sağlık sorunları üzerine yoğunlaşmaktadır. Çocukların küçük yaralanmalarından akut ve kronik hastalıklara kadar her türlü sağlık sorunu pediatri uzmanının ilgi alanına girer. Pediatri uzmanı tedavileri yaş grubuna göre şu şekilde sıralanmaktadır:

 • 0-2 yaş arası bebeklik dönemi
 • 3-6 yaş arası ilk çocukluk dönemi veya oyun çağındaki çocuklar
 • 7-11 yaş arası ikinci çocukluk dönemi veya okul çağındaki çocuklar
 • 12-18 yaş arası ergenlik dönemi

Her dönemde bebek ve çocukların yaşadığı sağlık sorunları birbirinden farklılık gösterebilir. Bu yüzden pediatri uzmanları tedavi öncesinde tetkik ve araştırma yaparken çocukların yaş dönemini göz önünde bulundurmalıdır. Pediatri uzmanı olabilmek için adaylarda bazı karakter özellikleri öne çıkar.

Pediatri Tıbbi Uzmanı Ne İş Yapar?

Pediatri Tıbbi Uzmanı Ne İş Yapar?

Pediatri uzmanı görevleri, bebek ve çocukların sağlıklı bir yaşam sürmesi ile ilgilidir. Bu süreçte hastalıkları bebek ve çocuklardan uzak tutabilmek için aile üyelerini bilgilendirmek de önemlidir. Hastaların tıbbi geçmişi hakkında bilgi toplayıp gerekli tedavi koşullarını araştıran pediatri tıbbi uzmanlarının işi şu şekilde özetlenebilir:

 • Çocuklarda olası hastalıkların tanı ve tedavisi için bazı testlerin yapılmasını ister.
 • Röntgen, ultrason, kan ve idrar testi sonuçlarını inceler.
 • Hasta ve ailelerine uygulanacak testler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verir.
 • Çocuklarda ortaya çıkan davranış bozuklukları gibi sorunların teşhisini yapar.
 • Yeme problemleri ve alt ıslatma gibi ilk çocukluk dönemi sorunları tedavi eder.
 • Hastaların durumunu kontrol ederek tedavi sürecini yakından takip eder.
 • Hastaların büyüme ve gelişimlerini kontrol altında tutmak için düzenli olarak muayene eder.
 • Bebek ve çocukların yaşı geldiğinde koruma aşılarını yapar.
 • Gerekli olması halinde hastaları farklı tıbbi branşlara yönlendirir.
 • Hastane ortamında hemşire, asistan ve stajyer gibi ekip üyelerini yönlendirir.

Nasıl Pediatri Tıbbi Uzmanı Olunur?

Pediatri tıbbi uzmanı olmak için belirli seviyede eğitim almak gerekir. Devlet ve özel hastanelerde pediatri uzmanı olarak görev yapabilmek için lisans diploması şarttır. Bu nedenle üniversitelerin 6 yıllık Tıp Fakültesi eğitimini tamamlamak gerekir. Lisans eğitiminden sonra Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) girmek ve istenen puanı almak şarttır. Daha sonra ise dört yıllık Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlık eğitimi alınır ve pediatri tıbbi uzman olarak göreve başlanır.

Pediatri Tıbbi Uzmanında Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Pediatri tıbbi uzman özellikleri, bu mesleği yapabilme becerisini gösteren temel faktörlerdir. Çünkü pediatri uzmanlarında aranan bazı karakter özellikleri ve vasıflar söz konusudur. İlk başta asıl yüzlü ve çocukları sevmeyen kişiler için uygun bir meslek değildir. Çünkü çocukların doktor ve tedavi korkusu oluşmaması için pediatri uzmanının sevecen bir yaklaşıma sahip olması çok önemlidir. Bunun dışında pediatri tıbbi uzman olarak görev yapmak ve bu mesleği seçmek isteyenler için öne çıkan özellikler şunlardır:

 • Tıbbi tedavi süreçlerinin yasal sorumluluklarını bilmek ve bunun bilincinde hareket etmek
 • Stresli anlarda sakin kalabilmek
 • Yoğun duygusal durumlarla baş edebilme yeteneğine sahip olmak
 • Ekip yönetimi konusunda becerikli olmak
 • Dikkatli ve detaycı çalışabilmek
 • Analitik düşünme yeteneğine sahip olmak
 • Etkili iletişim becerisi sergilemek

Bu tür özelliklere sahip olan kişiler pediatri uzmanı olarak başarılı bir mesleki kariyer yapabilirler. Tanı koymak için bebek ve çocuklarla iletişimi güçlü olan kişiler mesleki açıdan daha başarılı olabilir. Pediatri uzmanları sahip oldukları görevlerini belirli mesleki kurallar çerçevesinde yaparlar.

Pediatri Tıbbi Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Pediatri uzmanı maaşları, kamu hastaneleri, özel hastaneler, araştırma hastaneleri ve üniversite hastanelerine göre değişiklik gösterebilir. Pediatri uzmanlarının çalıştığı yerle ilgili araştırmalara göre özel sektörde çalışan sayısı yüzde 43’tür. Özel sektörde deneyimli pediatri uzmanı maaşları 10 bin ile 28 bin TL arasında değişir. Ortalama maaşlar 15 bin TL civarındadır. Kamuda ise ¼ derecesine sahip pediatri uzmanı hekimler 10 bin liranın üzerinde maaş almaktadır. Ayrıca pediatri tıbbi uzmanlık için kurumdan kuruma değişen oranda döner sermaye ödemesi de yapılmaktadır.

Ayrıca Sarı Benek Hastalığı bilgilerine bakabilirsiniz.

Yorum Yap