1. Ana Sayfa
 2. Sağlık Meslekleri

Sağlık Bakanlığı 10 Bin İşçi Alımı

Sağlık Bakanlığı 10 Bin İşçi Alımı
Sağlık Bakanlığı 10 Bin İşçi Alımı
0

Sağlık Bakanlığı işçi alımı İŞKUR ilanları kapsamında belirli dönemlerde yapılmaya devam ediyor. 2022 yılında da işçi kadrosunda yer alan birçok farklı branşta çok sayıda personel alımı gerçekleştirilmişti. Önümüzdeki dönemde de Sağlık Bakanlığı bünyesinde merkez ve taşra teşkilatlarında istihdam edilmek üzere sağlık personeli ve işçi alımlarının devam etmesi bekleniyor. Sağlık Bakanlığı tarafından 2022 yılı için 10 bini sürekli işçi 10 bini de sözleşmeli sağlık personeli olmak üzere toplamda 20 bin personel alımı gerçekleştirileceği duyurulmuştu. Personel alımına ilişkin detayların belli olmasının ardından birçok aday benzer kadrolarda yeni alım ilanlarının duyurulmasını bekliyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından binlerce personel alımının yapılacağına ilişkin Resmi Gazete’de ilanın yayımlanmasının ardından birçok aday başvuru şartlarını ve hangi kadrolarda alım yapılacağını araştırmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı 10 bin işçi alımı için önümüzdeki dönemde de benzer ilanların yayınlanması bekleniyor.

Başlıklar

Sağlık Bakanlığı İşçi Alımı Detayları Neler?

Sağlık Bakanlığı işçi alımı 2022 yılında da devam ediyor. 2022 yılının ilk aylarında duyurulan 10 bin işçi alımına ilişkin detayların belli olmasının ardından birçok aday tarafından şartlar ve başvuru kriterleri araştırıldı. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden işçi alımlarını gerçekleştiren Sağlık Bakanlığı, sözleşmeli sağlık personeli alımları için ÖSYM üzerinden başvuru işlemlerinin yapılacağını duyurmuştu.

Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra birimlerinde Türkiye genelinde birçok hastane ve bakanlığa bağlı birimde istihdam edilmek üzere yapılacak yeni işçi alımlarında ise yine çok sayıda kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor. Sağlık Bakanlığı sürekli işçi alımları için her bir unvan ve pozisyon için belirlenen özel şartların sağlanması gerekmektedir.

Sağlık Bakanlığı İşçi Alımı Hangi Kadrolarda Yapılacak?

Sağlık Bakanlığı İşçi Alımı Hangi Kadrolarda Yapılacak?

Sağlık Bakanlığı 10 bin işçi alımı branş dağılımı kapsamında birçok farklı meslek grubu için alım yapılması hedeflenmiştir. Benzer kadrolar için Sağlık Bakanlığı tarafından yeniden çok sayıda sürekli işçi alımı yapılması hedefleniyor. Her aday için ilan edilen kadrolardan sadece bir iş yeri (il/ilçe) ve bir meslek için başvuru yapılması istenmektedir.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan işçi alımlarında şu kadrolar öne çıkmıştır:

 • Temizlik Görevlisi
 • Koruma ve Güvenlik Görevlisi
 • Klinik Destek Elemanı
 • Şoför
 • Elektrikçi
 • Isıtma ve Sıhhi Tesisatçı
 • Bilgisayar Sistem Kurulum Bakım ve Onarım Elemanı
 • Servis Destek Elemanı vb.

Personel alımlarına ilişkin Sağlık Bakanlığı 10 bin işçi alımı kapsamında özel şartlar da belirlenmiştir. Genel şartları taşıyan adayların aynı zamanda branşa göre özel nitelikleri de karşılamaları istenmektedir. Daha birçok farklı kadroda alım yapılması da hedeflenmektedir.

Sağlık Bakanlığı İşçi Alımı Başvuru Şartları Neler?

Sağlık Bakanlığı 10 bin işçi alımı şartları arasında birçok özel kritere yer verilmiştir. Önceli dönemlerde yapılan işçi alımlarına bakılarak adayların hangi şartlara sahip olması gerektiği hakkında fikir sahibi olunabilir. Başvuru şartları arasında her bir unvan için belirlenen özel şartların dışında, genel şartların da karşılanması gerekecektir. Bu şartları sağlamayan adayların güncel yeni ilanlara başvuru yapması mümkün değildir.

Sağlık Bakanlığı 10 bin işçi alımına ilişkin henüz yeni bir başvuru kılavuzu yayınlanmadı. Önceki alımlara bakarak farklı kadrolar için alım şartlarının neler olduğu belirlenebilir.

 • 2527 sayılı Kanun hükümleri saklı kalmak koşulu ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 48’inci maddesindeki ilgili şartları sağlamak.
 • Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İşçi Alımında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında belirlenen kriterleri sağlamak.
 • 18 – 40 yaş arasında olmak.
 • Alım yapılacak ilana göre özel şartları taşımak.
 • Güvenlik soruşturmasından olumlu yanıt almak.

Kamu kurum ve kuruluşlarına personel alınmasına ilişkin genel şartların dışında, işçi alımı yapılacak kadroların her biri için adayların ilgili okullardan mezun olmaları ve branş için gerekli özel şartları karşılamaları gerekmektedir.

Sağlık Bakanlığı İşçi Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sağlık Bakanlığı 10 bin işçi alımı başvuru şartlarını ve diğer kriterleri sağlayan adayların güncel ilanlara başvurularını iletmeleri mümkündür. Geçtiğimiz dönem için İŞKUR üzerinden sürekli işçi alımı gerçekleştiren Sağlık Bakanlığı, elektronik ortam üzerinden başvuruların tamamlanmasının ardından ilgili iller ve birimler tarafından istenen diğer başvuru adımlarının da yapılması ile istihdam gerçekleştirmiştir.

Adayların sürekli işçi alımı ilanına başvurularını yapabilmeleri için güncel ilan metninde yer alan başvuru kanallarını kullanmaları gerekmektedir. Sözleşmeli sağlık personeli alımı için ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden, işçi alımı ise İŞKUR üzerinden yapılacak başvurular ile gerçekleştirilmişti.

Sağlık Bakanlığı İşçi Alımı Ne Zaman?

Sağlık Bakanlığı personel alımı ilanları bakanlık tarafından ilgili adres üzerinden ‘’Duyurular’’ bölümünden yayınlanmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından yeni dönemde yapılacak personel alımına ilişkin detayları paylaşmasının ardından başvuru tarihleri içinde işlem yapılması gerekmektedir.

2022 yılında Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatları için sürekli işçi ve sözleşmeli sağlık personeli kadrosunda yeni personel alım ilanlarını yayınlaması beklenmektedir. Sağlık Bakanlığı 10 bin işçi alımı için güncel başvuru tarihlerine başvuru sayfasından ve resmi ilan metinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı Ambulans Şoförü Maaşları bilgilerine bakabilirsiniz.

Yorum Yap