1. Anasayfa
 2. Sağlık Meslekleri

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı 2022

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı 2022
Sağlık Bakanlığı Personel Alımı 2022
0

Sağlık Bakanlığı duyurular sayfasından 2022 yılına ilişkin resmi personel alım ilanları yayınlanmaktadır. 2022 yılında 10 bini sağlık personeli 10 bini de sürekli işçi olmak üzere toplamda 20 bin personel alımı gerçekleştiren Sağlık Bakanlığı, önümüzdeki dönemde de benzer kadrolar için personel alımları yapmaya devam etmesi beklenmektedir.

Temizlik görevlisinden hemşireye, fizyoterapistten koruma ve güvenlik görevlisine kadar farklı unvan ve kadrolarda istihdam edilmek üzere personel alımları devam etmektedir. Sağlık Bakanlığı personel alımı 2022 güncel ilanlarında yer alan tüm kadrolar için adayların belirlenen genel ve özel başvuru şartlarını taşımaları istenmektedir.

Başlıklar

2022 Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Detayları

Sağlık Bakanlığı personel alımı son dakika ilanları arasında yer alan birçok güncel duyuru kapsamında merkez ve taşra birimlerinde personel alımları gerçekleştirildiği görülmektedir. 2022 yılının ilk yarısında yapılan alımlar sonrasında özellikle yerel birimlerde yapılan alımlar da araştırılmaya başladı. Takip eden dönemde yeniden Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık personeli ve sürekli işçi kadrolarında alım yapılması hedeflenmektedir.

Sağlık Bakanlığı tarafından duyurusu yapılan ve Resmi Gazete’de yayımlanan personel alımına ilişkin, sözleşmeli sağlık personeli alımı için ÖSYM üzerinden, sürekli işçi alımında ise İŞKUR üzerinden adayların başvurularını gerçekleştirmeleri istenmiştir. Duyurusu yapılacak yeni personel alımı ilanları için benzer koşullar belirlenecektir.

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Branş Dağılımı Nasıl?

Sağlık Bakanlığı personel alımı branş dağılımı farklılık göstermektedir. Geçtiğimiz dönem duyurulan ilanlarda hem sözleşmeli sağlık personeli hem de sürekli işçi alımı için güncel ilanlar yayımlanmıştır. Branş dağılıma göre adayların farklı şartları sağlamaları istenmektedir.

Sağlık Bakanlığı tarafından sözleşmeli sağlık personeli alım gerçekleştirilen kadrolar arasında şunlar yer almıştır:

 • Hemşire
 • Ebe
 • Biyolog
 • Çocuk Gelişimcisi
 • Dil ve Konuşma Terapisti
 • Fizyoterapist
 • Perfüzyonist
 • Sağlık Teknikeri vb.

Sağlık Bakanlığı sürekli işçi kadrosunda ise alım yapılan kadrolar arasında şunlar ilk sırada yer almıştır:

 • Temizlik Görevlisi
 • Destek Personeli
 • Güvenlik Görevlisi
 • Isıtma ve Sıhhi Tesisatçı
 • Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Servis Destek Elemanı vb.

Sağlık Bakanlığı işçi ve sağlık personeli alımı kapsamında branş dağılımları farklılık göstermektedir. Güncel personel alım ilanına göre adayların açıklanan bu kadrolara göre belirlenen özel şartları taşımaları istenmektedir.

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Şartları Neler?

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Şartları Neler?

Sağlık Bakanlığı personel alımı şartları alım yapılacak kadro ve unvanlara göre farklılık göstermektedir. İlgili ilana başvuru yapacak adayların söz konusu şartları taşımaları halinde başvurularını tamamlamaları mümkündür. Personel alımına ilişkin güncel resmi ilanın yayımlanmasının ardından söz konusu ilanda belirlenen şartlara göre adayların işlem yapması gerekecektir.

Sağlık Bakanlığı personel alımı kapsamında sağlık personeli ve işçi alımına ilişkin genel şartlar kısaca şöyledir:

 • 657 sayılı Kanun ilgili maddelerinde yer alan şartları taşımak.
 • 7315 sayılı Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu hükümlerine göre olumlu sonuç almak.
 • Sözleşmeli personel alımı ve sürekli işçi alımına ilişkin usul ve yönetmelikler kapsamında belirlenen şartları taşımak.
 • Başvuru genel ve özel şartlarına uygun olmak vb.

Sağlık Bakanlığı personel alımına yönelik alım yapılacak birimlere göre şartlar değişecektir. Geçmiş dönemde yapılan alımlarda yer verilen şartlar ile yeni personel alım ilanlarında şartların benzerlik göstermesi beklenmektedir. Sağlık Bakanlığı personel alımı 2022 güncel ilanlarda alım yapılacak kadrolar için genel ve özel başvuru şartların belirlenecektir. Adayların bu şartlara göre işlem yapmaları istenmektedir.

Resmi ilan metinde yer alan şartları taşımayan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır. İşçi alımı ve sözleşmeli sağlık personeli alımı için Sağlık Bakanlığı tarafından ilgili kadrolar için aranacak şartlar ve başvuru yöntemleri de farklılık göstermektedir.

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sağlık Bakanlığı personel alımı başvurusu için geçtiğimiz dönemde sözleşmeli sağlık personeli alımı için Ölçe Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden KPSS tercih kılavuzuna göre alım gerçekleştirilmiştir. Sürekli işçi alımında ise adayların Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden başvurularını yapmaları istenmiştir. Birçok farklı kamu kurumunda olduğu gibi Sağlık Bakanlığı tarafından da personel alımlarına ilişkin başvuruların elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilmesi istenmektedir.

Sağlık Bakanlığı personel alımı kapsamında alım yapılacak kadrolara göre adayların ilanda yer verilen tüm şartları sağlamaları halinde Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuru ekranı üzerinden başvurularını gerçekleştirmeleri mümkündür. 2022 yılına dair güncel duyurular arasında başvuru yöntemleri de açıklanacak.

2022 Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Ne Zaman?

Sağlık Bakanlığı işçi alımı başta olmak üzere sağlık personeli kadrosunda veya diğer kadrolar için yapılacak personel alımlarına 2022 yılında devam edilmesi beklenmektedir. Merkez ve taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere Sağlık Bakanlığı ilgili birimleri için binlerce personel alımı gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda adayların güncel ilanları takip ederek, ilanda belirlenen şartları sağlamaları halinde başvurularını gerçekleştirmeleri mümkündür.

2022 yılında 10 bini sözleşmeli sağlık personeli 10 bin sürekli işçi kadrosu için yapılan alımların ardından Sağlık Bakanlığı personel alımı 2022 alımlarının önümüzdeki dönemde de devam etmesi beklenmektedir.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı 10 Bin İşçi Alımı bilgilerine bakabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir