1. Anasayfa
  2. Atama

Sağlık Mazereti Tayini Dilekçe Örneği

Sağlık Mazereti Tayini Dilekçe Örneği
Sağlık Mazereti Tayini Dilekçe Örneği
0

Sağlık Mazereti Tayini Dilekçe Örneği Nasıldır? Kamu sektöründe oldukça yaygın bir tayin çeşidi olan sağlık mazereti sebebiyle tayin, bu yola başvuran tüm kamu çalışanları tarafından büyük bir merak uyandırır. Kamu sektöründe çalışan ve bu yola başvurmak zorunda kalan tüm kamu çalışanlarının en çok araştırdığı konuların başında sağlık mazereti tayini dilekçe örneği meselesi gelir. Bu gibi bir problemle çalışan kimselerin bu yönde yaşadıkları soruna bir çözüm yolu olan bu dilekçe örneği, birçok kamu çalışanının bu anlamda rahat bir nefes almalarını mümkün bir hale getirir.

Başlıklar

Sağlık Mazereti Tayini Dilekçe Örneği

Sağlık mazeretine dayalı olarak yapılması gereken yer değişikliği durumunda kamu görevlisi, aynı hizmet bölgesi içinde başka bir hizmet alanına atanabilir. Eğer ki bu şekilde mazeret durumu karşılanmamış oluyorsa başka bir hizmet bölgesine kurum tarafından ihtiyaç duyulan ve bu yönde mazeretin karşılanabileceği bir hizmet alanına kamu görevlisi atanmış olur. Bu gibi şartları karşılayan bir kamu görevlisi, devlet tarafından sağlanan bu imkânlardan gerektiği şekilde faydalanabilir. Bu yönde yaşanan sağlık sorunu karşısında kamu görevlisinin mağduriyeti giderilir ve bu kapsam dâhilinde kamu görevlisi, yaşadığı sorunları giderebilme şansı elde eder.

Sağlık Mazereti Tayini Dilekçe Örneği
Sağlık Mazereti Tayini Dilekçe Örneği

Sağlık Mazereti Tayini Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Kamu sektöründe hizmet sunan kimselerin karşı karşıya kaldığı sağlık mazereti tayini durumunda yazılması gereken dilekçe, büyük bir önem arz eder. Bu gibi bir durumla karşı karşıya kalan bir kamu görevlisinin en çok merak ettiği konuların başında sağlık mazereti tayini dilekçe örneği nasıl yazılır meselesi gelir. Bir kamu görevlisinin kendisinin ya da kanunda belirtilen yakınlarının o anki sağlık durumu nedeniyle tayin edilmesi gerekebilir. Sağlık mazereti tayini dilekçesi, diğer dilekçelere kıyasla daha dikkatli bir şekilde hazırlanması gereken bir dilekçe türüdür. Bu dilekçe, şu şekilde bölümleri içerir:

  • Dilekçe, dilekçeyi veren kamu görevlisinin sicil numarasını ve unvanını içermelidir.
  • Dilekçede sağlık mazeretine bağlı yer değişikliği eksiksiz olarak aktarılmalıdır.
  • Dilekçeye kimin sağlık sorunu nedeniyle tayin istendiği, sağlık sorununun ne olduğu, hangi tarihte, hangi hastaneden rapor alındığı gibi bilgiler açık ve net bir şekilde yazılmalıdır.
  • Tayin işleminin hangi ile ve ilçeye yapılmasının istendiği açık bir şekilde belirtilmelidir.
  • Dilekçenin son kısmına devlet memurlarının şikâyet ve müracaatları hakkındaki yönetmeliğin gerekli bölümü eklenmelidir
  • Dilekçe hazırlanırken genel anlamda dilekçe yazım kurallarına riayet edilmelidir.

Dikkatinizi çekecek diğer yazımıza da göz atabilirsiniz. Hemşire Fazla Mesai Ücreti Ne Kadar?

Sağlık Mazereti Tayini Hangi Durumda Yapılabilir?

Sağlık mazereti için kamu görevlisinin sahip olması gereken belli şartlar vardır. Kamu görevlisi ancak bu şartları karşılayabiliyorsa ancak o zaman sağlık mazereti tayini durumundan faydalanabilir. Bu kapsamda sağlık durumu tayini için gerekli olan en önemli şart, kişinin ya da bakmakla yükümlü olduğu aile ferdinin sağlık durumunun, bulunmuş oldukları yerde tehlike altında olmasıdır. Eğer ki kamu görevlisi, görev yaptığı yerin değişmemesi durumunda sağlık tehlikesinin devam edeceğini kanıtlayabiliyorsa bu durumda sağlık mazereti tayini talep edebilir.

Sağlık Mazereti Tayini Dilekçe Örneği
Sağlık Mazereti Tayini Dilekçe Örneği

Sağlık mazereti tayini için kamu görevlisinin tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporu alması gerekir. Bu şartları sağlayan kamu görevlisi sağlık mazereti tayininden faydalanabilir. Tayin, bir kamu görevlisinin ya da sağlık problemi nedeniyle yer değiştirme ihtiyacı bulunan kimsenin sağlık durumunu olumsuz manada etkilenmeyeceği bir ilin uygun kadrolarına yapılabilir.

Eğer ki kamu görevlisinin ya da aile ferdinin sağlık problemi, başka bir ilde altı aylık süreden daha kısa bir süreli tedavi gerektiriyorsa tayin yerine geçici görevlendirme durumu göz önüne alınabilir ve bu sayede net bir çözüm üretilerek bu gibi problemlerin önüne geçilmiş olunur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir