1. Ana Sayfa
 2. Hastalıklar

Sarı Benek Hastalığı Nedir?

Sarı Benek Hastalığı Nedir?
Sarı Benek Hastalığı Nedir?
0

Sarı benek hastalığının tanımı, gözün kesin görmesini sağlayan retina bölgesinde meydana gelen bozulmadan kaynaklanan bir göz hastalığıdır. Retinada makula (sarı nokta) adı verilen bölge, gözün keskin görmesini sağlayan bölgedir. Makula bölgesindeki hücre kayıpları nedeniyle bir dejenerasyon oluşması, kişinin cisimlerin özellikle ayrıntılarını görememesine neden olur. Genellikle ileri yaşlarda, sigara içen ve yetersiz beslenen kişilerde görülür. Sarı benek hastalığı diğer bir deyişle makula dejenerasyonu, tedavi edilmezse görme kaybına neden olabilmektedir.

Başlıklar

Sarı Benek Hastalığı Neden Olur?

Sarı Benek Hastalığı Neden Olur?

Sarı nokta hastalığının esas nedeni, retinadaki keskin görmeden sorumlu olan bölgedeki hücrelerin bozulmasıdır. Makula bölgesi (sarı nokta) denilen bu bölgedeki hücrelerin bozulması, kişinin görme yetisinin tamamen kaybolmasına neden olmasa da ayrıntıları görme konusunda sıkıntı yaşamasına sebep olur. Aynı zamanda yaşın ilerlemesi de bu hastalığın oluşumundaki temel nedenlerden biridir. Sarı benek hastalığının genetik veya çevresel faktörlerle ortaya çıkabildiği gözlemlenmiştir. Hastalığın oluşum aşamasındaki sebeplerden kaynaklı olarak iki türü vardır. Sarı benek hastalığının türleri şu şekildedir:

 • Kuru Sarı Benek Hastalığı: Sarı nokta hastalığına sahip olan kişilerin çoğunluğu kuru sarı benek hastasıdır, oldukça sık görülmektedir. Kuru makula dejenerasyonunda retinanın sarı nokta denilen bölgesinde “drusen” adı verilen sarı renkli küçük maddeler birikir. Biriken sarı renkli maddeler zamanla makulaya zarar verir ve görme kaybına neden olur. Bu tür sarı benek hastalığı genellikle yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Islak Sarı Benek Hastalığı: Sarı nokta hastalarının küçük bir bölümünde ıslak makula dejenerasyonu gözlemlenmektedir. Islak sarı benek hastalığında göz damarlarında anormal bir gelişme olur ve gelişme nedeniyle oluşan kanamalar ile göz dışına çıkan sıvılar nedeniyle makula (sarı nokta) bölgesi zarar görür. Ortaya çıkan makula bozulması sonucunda hasta olan kişi görme kaybı yaşar.

Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Sarı nokta hastalığının belirtileri, özellikle ilk evrelerinde ağır görme bozuklukları biçiminde ortaya çıkmaz. Sarı benek hastalığı olan kişi, baktığı cisimleri görmekle birlikte cisimlerin ayrıntısını görememektedir. Örneğin sarı benek hastası olan kişi duvardaki saate baktığında saati görür ancak saatin kaç olduğunu göremeyebilir. Sarı benek hastalığının ilerlemesi durumunda hasta ağır görme kayıpları yaşayabilmektedir. Sarı nokta hastalığının belirtileri şu şekilde sayılabilir:

 • Görsel bozulma, örneğin düz çizgilerin eğri gibi gözükmesi
 • Bir gözde ya da iki gözde birden merkezi görme kaybı
 • Okuma ya da ince detaylı bir iş yaparken daha fazla ışığa ihtiyaç duyulması
 • Loş ortamlara daha zor adapte olma; özellikle az ışıklandırılmış restoran ya da ortamlara girdiklerinde ortama alışamama
 • Basılı kelimeleri okurken artan bulanıklık
 • Düşük renk yoğunluğu ya da parlaklığı
 • Yüzleri tanımada güçlük çekme
 • Renkleri ayırmada güçlük çekme

Ayrıca Mavi Dil Hastalığı bilgilerine bakabilirsiniz.

Sarı Nokta Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Sarı benek hastalığının tedavisi için öncelikle hastalığın teşhis edilmesi gerekmektedir. Sarı nokta hastalığının hangi türü olursa olsun kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu nedenle bu tip hastalıklar için erken teşhis oldukça önemlidir, böylece hastalığın ilerlemesi engellenebilir. Sarı benek hastalığının belirtilerini gösteriyorsanız mutlaka en yakın zamanda uzman hekime muayene olmalısınız. Sarı nokta hastalığının türlerine göre tedavi yöntemleri değişmektedir. Makula dejenerasyonunun türüne göre tedavi yöntemleri şu şekildedir:

 • Kuru Sarı Nokta Hastalığının Tedavisi: Kuru sarı benek hastalığının kesin tedavisi mümkün değildir ancak hasta olan kişinin görme kaybının ilerlemesi engellenebilmektedir. Bu bölgedeki hastalığın ilerlenmesi için hekim tarafından diyet ve besin destekleri uygulanmaktadır. Uzman hekim gerekli gördüğünde cerrahi müdahalede bulunabilmektedir.
 • Yaş (Islak) Sarı Nokta Hastalığının Tedavisi: Islak sarı benek hastalığının nedeni anormal gelişen damarlar olduğu için bu hastalığın tedavisinde söz konusu damarların ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. Uzman hekim tarafından uygulanan ilaç tedavisiyle anormal damar gelişimini engellenmeye çalışılmaktadır. Diğer bir tedavi yöntemi ise anormal gelişen damarların lazer yöntemi ile kapatılması anlamına gelen fotodinamik terapi yöntemi uygulanmaktadır. Uygulanan tedaviler hastalığı tamamen ortadan kaldırmamakla birlikte hastalığın ilerleyerek görme kaybının artmasına engel olmaktadır.

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Önlenir?

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Önlenir?

Sarı benek hastalığının kesin olarak önlenmesi mümkün olmamakla birlikte hastalığın meydana gelmesinde etkili olan risk faktörlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Hastalığın ortaya çıkmasına neden olan risk faktörlerine uygun yaşamak yaşam kalitenizi artıracağı için hastalığın özellikle yaşla birlikte gelişmesini engelleyebilir veya yavaşlatabilirsiniz. Ayrıca rutin olarak göz kontrollerine gitmek de hastalığın erken teşhis edilmesini sağlayabilmektedir. Sarı nokta hastalığında risk faktörleri şu şekildedir:

 • 65 yaş ve üstü kişiler
 • Kadınlar
 • Avrupa kökenli, beyaz tenli, renkli gözlü kişiler
 • Ailesinde makula dejenerasyonu öyküsü olanlar
 • Sigara içenler
 • Fazla kilolu olanlar
 • Kalp damar hastalığı öyküsü olanlar
 • Yüksek tansiyon hastaları
 • Yüksek kan kolesterolü
 • Güneşe maruziyet

Sarı Benek Hastalığının Riski Nedir?

Sarı nokta hastalığının taşıdığı riskler yaşamsal değildir. Sarı benek hastalığının, hastalık meydana geldikten sonra kesin bir tedavisi olmadığından hastalığın oluşması görme yetisinde bozukluk meydana gelmektedir. Görme kaybı tamamen organı işlevsiz hale getirmemekte, yalnızca net görmeyi engellemektedir. Kişi cisimleri görebilmekte ancak ayrıntılarını görememektedir. Hastalığın tedavi süreci başarılı biçimde ilerletilemezse organın işlevsiz hale geleceği bir göre kaybı da yaşanabilmektedir. Sarı benek hastalığı belirtilerini taşıyan kişilerin mutlaka uzman hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Yorum Yap